Opis
W 2010 roku zostały przyjęte rozporządzenia regulujące sposób przeprowadzania i dokumentowania audytów realizowanych przez Izbę Celną. Są to:
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 marca 2010 r. w sprawie zakresu, rodzaju i sposobu przeprowadzania czynności audytowych – określające sposób przeprowadzania audytu przez upoważnione do tego organy,
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 marca 2010 r. w sprawie sposobu dokumentowania czynności audytowych oraz wzorów dokumentów stosowanych w postępowaniu audytowym – określające zakres merytoryczny zagadnień poruszanych podczas audytu.
Najistotniejszy element stanowi załącznik do drugiego z rozporządzeń – ankieta samooceny AEO. Zawiera zestawienie wymagań związanych z międzynarodowymi standardami i dobrymi praktykami, na które przedsiębiorca powinien pozytywnie odpowiedzieć w celu uzyskania pozytywnej oceny przez audytorów.
Konstrukcja procedur i zasad postępowania umożliwiająca spełnienie wskazanych w kwestionariuszu zasad jest kluczowa do pozytywnego przejścia audytu przedstawicieli Izby Celnej.
Wdrożenie
Kto może wnioskować o przyznanie certyfikatu uprzywilejowanego przedsiębiorcy AEO?
Przepisy AEO zostały skierowane do podmiotów gospodarczych reprezentujących wszystkie części łańcucha dostaw: producent, eksporter, spedytor, podmiot prowadzący skład, agent celny, przewoźnik i importer. Jedynymi warunkami jest konieczność bycia przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów celnych oraz posiadanie siedziby na obszarze celnym UE (wyjątek tu stanowić mogą między innymi przewoźnicy morscy i lotniczy).
Kryteria jakie należy spełnić:
- odpowiednie przestrzeganie wymogów celnych,
- odpowiedni system zarządzania ewidencjami handlowymi i, gdzie zachodzi taka potrzeba, ewidencjami transportowymi, który umożliwia właściwą kontrolę celną,
- w razie potrzeby, udokumentowaną wypłacalność,
- odpowiednie standardy bezpieczeństwa i ochrony.
AEO obowiązek, przywilej czy konieczność ?
Posiadanie statusu Uprzywilejowanego Przedsiębiorcy AEO nie jest obowiązkowe, a stanowi przywilej znalezienia się w gronie podmiotów gospodarczych uznanych za rzetelnych partnerów. Jednak to wolny rynek wymusza konieczność ciągłego doskonalenia działania.
AEO a uproszczenia celne.
Starając się o możliwość korzystania z uproszczeń celnych wymagane jest również spełnienie kryteriów zbieżnych z wymaganiami AEO. Dlatego wszystkie podmioty posiadające lub ubiegające się o przyznanie korzystania z procedur uproszczonych muszą spełnić te wymagania.
Blue energy sp. z o.o. pomoże Państwu w dostosowaniu organizacji i stworzeniu niezbędnych regulacji i dokumentów w celu spełnienia wymagań AEO. Posiadamy największe w Polsce doświadczenie w doradztwie przy wdrożeniu standardów bezpieczeństwa i jakości oraz ich integracji w jeden spójny mechanizm pozwalający wspomagać zarządzanie przedsiębiorstwem. Projekty przeprowadzone również w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw pozwalają być pewnym co do kompetencji i wiedzy, w jaki sposób należy wdrożyć powyższe standardy w organizacji, która powinna ubiegać się o status AEO.
Korzyści
Posiadacz świadectwa AEO w zależności od rodzaju statusu korzysta z następujących ułatwień:
- będzie podlegał mniejszej niż inni przedsiębiorcy liczbie kontroli fizycznych i kontroli dokumentów,
- w przypadku wytypowania go do kontroli będzie ona przeprowadzana w sposób priorytetowy,
- uprawnienia do wcześniejszego powiadomienia o wytypowaniu przesyłki do kontroli,
- uprawnienia do składania przywozowej deklaracji skróconej z ograniczonym zakresem danych bezpieczeństwa,
- możliwości wnioskowania o przeprowadzenie kontroli w innym miejscu niż urząd celny.