
"Bo wypadek to dziwna rzecz,
nigdy go nie ma dopóki się nie wydarzy."
Kubuś Puchatek (A. A. Milne)
Liczba wypadków i zdarzeń przy pracy powoduje ogromne starty związane z zdrowiem i życiem ludzkim oraz finansami przedsiębiorstw. Ma to ogromny wpływ również na ciągłość działalności biznesowej.
Przyczyny wypadków to głównie: zderzenie/ uderzenie w nieruchomy obiekt – 6108, uderzenie przez obiekt w ruchu – 4617, kontakt z przedmiotem ostrym, szorstkim, chropowatym – 3519 oraz obciążenie fizyczne lub psychiczne – 2633.
Oczywistym jest, że ryzyka wystąpienia wypadku przy pracy nie da się sprowadzić do zera, ale czy można poza konwencjonalnymi metodami zrobić coś jeszcze, żeby maksymalnie pracownika zabezpieczyć? W jaki sposób zapewnić, że wszystkie wymagania prawne oraz zasady bhp są w organizacji przestrzegane? Odpowiedzią na tak postawione pytania może być wprowadzenie do organizacji kompleksowego zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy – systemu bhp.
Opis
System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy może być oparty o wymagania i wytyczne Polskich Norm serii PN-N 18000, normy OHSAS 18001, wytycznych SCC oraz rzadziej spotykanych w naszym kraju standardów takich jak BS 8800, NPR 5001 czy wreszcie ISRS.
W Polsce przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy są bardzo rygorystyczne jednak wiele organizacji nie identyfikuje ich właściwie oraz nie dekretuje poprawnie odpowiedzialności za ich wdrożenie na poszczególnych poziomach zarządczych. System zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, to z definicji normy PN-N 18004:2001 część ogólnego systemu zarządzania organizacją, która obejmuje strukturę organizacyjną, planowanie, odpowiedzialności, zasady postępowania, procedury, procesy i zasoby potrzebne do opracowania, wdrażania, realizowania, przeglądu i utrzymywania polityki bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie podejście do zarządzania obszarem bhp pozwala identyfikować przyczyny problemów zanim się one zmaterializują. System zapewnia, że organizacja funkcjonuje zgodnie z obowiązującym prawem a ponadto pozwala na ustanawianie coraz wyższych wewnętrznych standardów pracy.
System zarządzania bhp to jasna i precyzyjna dokumentacja, zaangażowana i przeszkolona kadra oraz infrastruktura zabezpieczona i nadzorowana w taki sposób, aby miejsce pracy było przyjazne a sama praca zgodnie z najlepszymi dostępnymi technologiami i praktykami bezpieczna.
Zapraszamy do artykułu: Zarządznie BHP w praktyce
Ścieżka wdrożenia
Podobnie, jak w przypadku innych systemów znormalizowanych ścieżka wdrożenia jest następująca::
- audyt zerowy,
- koncepcja systemu i warsztaty z kierownictwem,
- ocena ryzyka,
- opracowanie dokumentacji,
- wdrożenie systemu i działań z planu poprawy stanu BHP,
- szkolenia dla pracowników i audytorów wewnętrznych,
- audyty wewnętrzne,
- działania doskonalące,
- przegląd zarządznia,
- ewentualna certyfikacja systemu.
Dowiedz się więcej! Jak zarządzać BHP w praktyce!