Opracowanie planów obrony dotyczących infrastruktury krytycznej znajduje podstawę w ustawie z dnia 26 kwietnia 2007 roku o zarządzaniu kryzysowym wraz z jej nowelizacją z 19 września 2009 oraz Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2010 r.
Wykaz infrastruktury krytycznej jest podstawą dla opracowania katalogu zagrożeń, ich podatności oraz oszacowania ich skutków. Przykładem zagrożeń mogą być: terroryzm, kradzież, strajk, epidemia, stan wojenny i wiele innych. Na podstawie przeprowadzonej analizy ryzyka oraz wykazów z etapu identyfikacji zostaną wypracowane warianty działań dla zmaterializowanych ryzyk. Na tym etapie zostaną określone priorytety w zakresie odtwarzania infrastruktury krytycznej. Następnie zostanie opracowana dokumentacja zarządzania kryzysowego obejmująca fazy: prewencyjną, przygotowania, działania kryzysowego i odbudowy. W związku z duża złożonością tematu, sukces wdrożenia zarządzania kryzysowego można osiągnąć jedynie poprzez właściwe zaprojektowania struktury oraz procedur. Ostatnim elementem opracowania scenariuszy jest harmonogram testów i model raportowania. W ten sposób opracowany system to nie tylko spełnienie wszystkich wymagań prawnych, ale przede wszystkim skutecznie działający system zarządzania kryzysowego, gwarantujący bezpieczeństwo organizacji. Zapraszamy do skorzystania z doswiadczeń konsultantów Blue Energy.Opis
Opracowanie systemu zarządzania kryzysowego to zakres znacznie szerszy od: opracowania planów obrony infrastruktury krytycznej, gdyż wymaga stworzenia mechanizmów organizacyjnych oraz ich utrwalenia. Ze względu na charakterystykę zagadnień zarządzania kryzysowego polegających na zapewnieniu:
Ścieżka wdrożenia
Na ustanowienie organizacji zarządzania kryzysowego składa się zarówno zaprojektowanie funkcjonalnej struktury organizacyjnej jak i opracowanie niezbędnych procedur postępowania. W zakresie struktury organizacyjnej należy wskazać osoby, niezbędne kompetencje oraz zakres odpowiedzialności i decyzyjności. Do podstawowych procedur należą: