Zapewnij bezpieczeństwo organizacji. Zapewnij bezpieczeństwo informacji i ciągłość działania w perspektywie fizycznej, osobowej i teleinformatycznej. Zapewnij zgodność z wymaganiami prawnymi. Skorzystaj z audytu, usług wdrożenia, zarzadzania ryzykiem i testów oraz podnoszenia świadmości.
AEO
Kto może wnioskować o status AEO?
Posiadanie statusu Upoważnionego przedsiębiorcy AEO nie jest obowiązkowe. Program AEO jest dostępny dla wszystkich, w tym małych i średnich firm, pełniących rolę w łańcuchu dostaw: producent, eksporter, spedytor, podmiot prowadzący skład, agent celny, przewoźnik i importer. Jedynymi warunkami jest konieczność bycia przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów celnych oraz posiadanie siedziby na obszarze celnym UE (wyjątek tu stanowić mogą między innymi przewoźnicy morscy i lotniczy).
Co trzeba zrobić, aby otrzymać status AEO?
Przedsiębiorca ubiegający się o status AEO musi wykazać dotychczasowe przestrzeganie wymogów zgodnie z kryteriami przewidzianymi w prawodawstwie celnym Unii Europejskiej. Szczegółowe kryteria określone zostały w art. 39 UKC i obejmują one:
- przestrzeganie przepisów prawa celnego i przepisów podatkowych, w tym brak skazania za poważne przestępstwo karne związane z działalnością gospodarczą wnioskodawcy;
- wykazanie przez wnioskodawcę, iż posiada wysoki poziom kontroli swoich operacji i przepływu towarów zapewniony dzięki systemowi zarządzania ewidencją handlową oraz, w stosownych przypadkach, transportową, co umożliwia przeprowadzanie właściwych kontroli celnych;
- udokumentowaną wypłacalność;
oraz w zależności od rodzaju statusu AEO
- spełnienie praktycznych standardów w zakresie kompetencji lub kwalifikacji zawodowych bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością (AEOC);
- odpowiednie standardy bezpieczeństwa i ochrony (AEOS).
Gdzie i jakie dokumenty należy złożyć?
W celu uzyskania statusu Upoważnionego przedsiębiorcy należy złożyć wniosek. Od grudnia 2019 roku cały proces wnioskowania, wydawania i zarządzania statusem AEO przeprowadzany jest drogą elektroniczną. Na unijnym celnym portalu przedsiębiorcy STP e-AEO przedsiębiorca może złożyć wniosek oraz prowadzić elektroniczną komunikację z organem celno-skarbowym.
Do wniosku należy załączyć uzupełniony Kwestionariusz samooceny przedsiębiorcy, zgodnie z art. 26 ust. 1 RD UKC. Podczas wypełniania Kwestionariusza przedsiębiorca powinien przeprowadzić analizę ryzyka oraz ocenić stopień spełnienia warunków i kryteriów opisanych w dokumencie.
Przedsiębiorstwa w zależności od prowadzonej działalności gospodarczej podczas składania wniosku mają do wyboru trzy rodzaje świadectw:
- AEOC – Uproszczenia Celne dla przedsiębiorców chcących korzystać z uproszczeń przewidzianych w szczególnych przepisach prawa celnego.
- AEOS – Bezpieczeństwo i Ochrona dla przedsiębiorców chcących korzystać z ułatwień i kontroli celnej w zakresie bezpieczeństwa i ochrony towarów przy przywozie i wywozie do/z obszaru celnego Unii Europejskiej.
- AEOF – Uproszczenia Celne/Bezpieczeństwo i Ochrona dla przedsiębiorców chcących korzystać z uproszczeń przewidzianych przepisami celnymi oraz udogodnień w zakresie bezpieczeństwa i ochrony towarów.
W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa łańcucha dostaw i ułatwieniu uzyskiwania znacznych wzajemnych korzyści w krajach partnerskich, UE zawiera umowy dotyczące wzajemnego uznania programów AEO. Do tej pory umowy takie zostały zawarte m.in. z Szwajcarią, Japonią, Andorą, Stanami Zjednoczonymi czy Chinami. Celem wzajemnego uznawania statusu AEO jest:
- uznawanie przez administrację celną statusu AEO udzielonego zgodnie z programem AEO obowiązującym w innym kraju,
- zgoda na realizację porównywalnych korzyści/ułatwień dla uznawanych AEO na zasadzie wzajemności.
Szczegółowe informacje opisujące zasady wzajemnego uznawania statusu AEO uregulowane są w specjalnych umowach zawieranych przez UE z krajami trzecimi.
- Mniejszą liczbę kontroli dokumentów i kontroli fizycznych
- Priorytetowe traktowanie przesyłki w przypadku wytypowania do kontroli – przeprowadzenie kontroli poza kolejnością
- Wybór miejsca przeprowadzenia kontroli
- Uprzednie powiadomienie o wybraniu przesyłki do kontroli
- Szybszy i łatwiejszy dostęp do uproszczeń celnych oraz wyłączność na stosowanie niektórych uproszczeń celnych
- Uznawanie statusu AEO w całej UE oraz w krajach partnerskich, z którymi UE podpisała odpowiednią umowę
- Ułatwienia w procesie ubiegania się o status zarejestrowanego agenta, znanego nadawcy i uznanego nadawcy
Coraz częściej otrzymujesz pytania ....
Przebieg procesów w każdej organizacji...
Podczas prac wdrożeniowych ....
Powiązane artykuły na blogu
Krajowy System Cyberbezpieczeństwa to wymagania dla operatorów usług kluczowych oraz usług cyfrowych. Czym są te wymagania opisane w dość oszczędny sposób w Ustawie? Co mówi sama ustawa o tym jak zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość realizacji usług kluczowych?
Częstym problemem organizacji jest zapewnienie efektywnego i gwarantującego właściwą rozliczalność kanału komunikacji wewnętrznej, np. związanej z realizacją praw podmiotów danych, czy zgłaszaniem i obsługą naruszeń ochrony danych osobowych
Ile faktycznie zajmuje identyfikacja i realizacja praw podmiotu danych? Czy nasz rejestr czynności wspiera realizację praw? Czy potrafimy automatyzować procesy realizacji praw podmiotu danych?