Zapewnij bezpieczeństwo organizacji. Zapewnij bezpieczeństwo informacji i ciągłość działania w perspektywie fizycznej, osobowej i teleinformatycznej. Zapewnij zgodność z wymaganiami prawnymi. Skorzystaj z audytu, usług wdrożenia, zarzadzania ryzykiem i testów oraz podnoszenia świadmości.
Audyt bezpieczeństwa
Nasze audyty spełniają wymagania Narodowego Funduszu Zdrowia określone w ZARZĄDZENIU NR 68/2022/BBIICD PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA z dnia 20 maja 2022 r. w sprawie finansowania działań w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych świadczeniodawców.
Audyt Bezpieczeństwa składa się z etapów.
- Określenie szczegółowych celów, zakresu audytu, planu audytu.
- Gromadzenie i ocena dowodów, realizowane w modelu spotkań, obserwacji, testów i innych technik audytowych.
- Dokumentowanie i raportowanie, wraz z przedstawieniem silnych i słabych stron oraz rekomendacji poaudytowych.
Obszary audytu bezpieczeństwa
W ramach analizy infrastruktury ocenie poddawane są urządzenia i konfiguracja w zakresie:
- ochrony poczty
- ochrony sieci
- systemów serwerowych
- stacji roboczych
- systemów bezpieczeństwa
- i innych.
Audytorzy weryfikują:
-
dokumentację postępowania z nośnikami
-
zarządzanie tożsamością / dostępem do systemów w zakresie:
- Przydzielania dostępu
- Odbieranie dostępu
- pomieszczenie specjalnego dla podmiotów objętych KSC.
Przeglądowi poddawane są:
- Procedury zarządzania incydentami
- Raportowanie poziomów pokrycia scenariuszami znanych incydentów
- Dokumenty dotyczące przekazywania informacji do właściwego zespołu CSIRT poziomu krajowego/ sektorowego zespołu cyberbezpieczeństwa
- Monitorowanie i wykrycie incydentów bezpieczeństwa
- Identyfikacja i dokumentowanie przyczyn wystąpienia incydentów.
W tym:
- Dokumentacja BCMS,
- Polityki systemów do wykonywania kopii bezpieczeństwa
- Raport z przeglądów i testów odtwarzania kopii bezpieczeństwa
- Procedury wykonywania i przechowywania kopii zapasowych
- Strategia i polityka ciągłości działania,
- Plany awaryjne oraz odtwarzania po katastrofie (DRP)
- Procedury
Czyli:
- Skanowanie podatności
- Postępowanie z podatnościami
- Procedury związane ze z identyfikowaniem podatności
- Polityka bezpieczeństwa w relacjach z dostawcami
- Standardy i wymagania nakładane na dostawców w umowach w zakresie cyberbezpieczeństwa
- Dostęp zdalny
Najczęstsze błędy w obszarze IT audytowanych organizacji
Nie używaj polityk z „szablonu” i procedur z „internetu”.
Aktualne i adekwatne polityki i dokumenty, nie tylko chronią firmę przed zagrożeniami internetowymi, ale także pomagają utrzymać płynność pracy.
Audytorzy IT muszą zawsze zakładać, że system jest podatny na ataki, nawet jeśli jest zaktualizowany. Bez względu na to, jak bardzo odporna jest sieć, w pewnym momencie może zawieść, z uwagi na to należy w porę wprowadzić odpowiednie poprawki. Można się do tego przygotować przeprowadzając skanowanie podatności lub testy penetracyjne. Można wybrać pomiędzy testami automatycznymi i ręcznymi lub obydwoma dla uzyskania lepszych rezultatów. Testy penetracyjne jako część audytu IT mogą ujawnić kilka problemów z architekturą sieci i\lub systemów. Na podstawie wyników można naprawić możliwe punkty wejścia dla hakerów, aby uniemożliwić im obejście zabezpieczeń.
Jeśli nadal nie używasz dwuskładnikowego uwierzytelniania, trudno będzie potwierdzić, kto korzysta z Twojej sieci.
Ponieważ coraz więcej firm pozwala pracownikom na pracę zdalną, wzrasta również ryzyko narażenia na naruszenie danych i inne ataki. Silne hasło pomaga, ale zaradny haker może użyć technik takich jak socjotechnika, aby je uzyskać lub złamać. Dwuskładnikowe uwierzytelnianie zapobiega takiemu scenariuszowi, a audyt IT powinien zalecić najlepszy typ zabezpieczenia dla organizacji. Kody wysyłane na smartfony są najbardziej powszechną metodą uwierzytelniania dwuskładnikowego, ale można również używać urządzeń token i kart inteligentnych jako alternatywy dla uwierzytelniania inicjowanego przez urządzenia mobilne.
Wiele organizacji błędnie uważa, że posiadanie jednego zasobu IT wystarczy, aby zająć się wszystkim.
Wręcz przeciwnie, specjaliści IT są jak lekarze. Każdy z nich może mieć pokrywającą się wiedzę i umiejętności, ale ich doświadczenie będzie się różnić w zależności od dziedziny praktyki. Aby zapewnić bezpieczeństwo sieci, powinna istnieć co najmniej jedna osoba lub jeden zespół, który skupia się wyłącznie na zgodności i zadaniach związanych z bezpieczeństwem, a jego rola powinna być niezależna od innych pracowników IT. Przeprowadzenie audytu informatycznego przez stronę trzecią jest najlepszym krokiem do wzmocnienia bezpieczeństwa sieci.
Czy Twój dostawca IT oferuje rozwiązania jeszcze przed wystąpieniem problemów?
Czy istnieje aktualny i skuteczny plan awaryjny gwarantujący nieprzerwaną pracę firmy? Jeśli do tej pory nie spotkałeś się z zagrożeniami online, nie jest to oczywisty znak, że Twoja sieć jest odporna. Raport z audytu IT nie tylko daje wgląd w bezpieczeństwo sieci i systemów, ale także zawiera zalecenia, jak przygotować się na atak. Pomoże Ci przetestować plan odzyskiwania danych po awarii lub plan ciągłości działania i na bieżąco go aktualizować.
Każdy audyt IT powinien być odpowiednio udokumentowany.
Nowoczesny, scentralizowany system logów powinien w idealnym przypadku posiadać wspólne funkcje, takie jak zbieranie, przyjmowanie i agregacja. Na systemie operacyjnym (OS) i innych platformach można zainstalować agentów zbierających, którzy będą strumieniowo pobierać pliki dziennika z dowolnego katalogu. Agregacja logów będzie prawdziwie i skutecznie scentralizowana, gdy będzie działać automatycznie i w czasie rzeczywistym.
Większość zagrożeń online wymaga połączenia z Internetem.
Wykwalifikowani hakerzy muszą mieć fizyczny dostęp do Twoich komputerów i serwerów. Zanim będą mogli przeprowadzić zaawansowane ataki. Należy jednak skupić się bardziej na zapobieganiu zagrożeniom wewnętrznym niż intruzom z nieuprawnionym dostępem do pomieszczeń organizacji. Audyt IT może pomóc w zidentyfikowaniu potencjalnych sprawców naruszenia danych nawet wtedy, gdy system nie jest online.
Utrata danych może nastąpić zarówno w wyniku błędu ludzkiego, jak i interwencji pracowników o złych zamiarach.
Prawda jest taka, że Twoi pracownicy są większym zagrożeniem niż cyberprzestępcy, dlatego zawsze uwzględniamy sprawdzenie planu utraty danych i kontroli danych na punktach końcowych, jak również w poczcie elektronicznej lub krytycznych aplikacjach.
Audyt IT może pomóc w ustaleniu, jak zarządzać i monitorować poprawki lub kiedy nadszedł czas, aby wycofać poprawki w przypadku, gdy sprawy nie potoczą się zgodnie z oczekiwaniami.
Audyty mają ocenić architekturę systemów i komunikacji
W Blue Energy stosujemy ramy zgodności i bezpieczeństwa , takie jak identyfikacja, ochrona, wykrywanie, reakcja i środki odzyskiwania.
- Pomagają w łagodzeniu ryzyka w organizacji
- Pomoc w badaniu systemu kontroli w organizacji
- Usprawnia komunikację w organizacji
- Sprawdza podatność na zagrożenia
- Rozwijanie ładu informatycznego
Powiązane artykuły na blogu
Krajowy System Cyberbezpieczeństwa to wymagania dla operatorów usług kluczowych oraz usług cyfrowych. Czym są te wymagania opisane w dość oszczędny sposób w Ustawie? Co mówi sama ustawa o tym jak zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość realizacji usług kluczowych?
Częstym problemem organizacji jest zapewnienie efektywnego i gwarantującego właściwą rozliczalność kanału komunikacji wewnętrznej, np. związanej z realizacją praw podmiotów danych, czy zgłaszaniem i obsługą naruszeń ochrony danych osobowych
Ile faktycznie zajmuje identyfikacja i realizacja praw podmiotu danych? Czy nasz rejestr czynności wspiera realizację praw? Czy potrafimy automatyzować procesy realizacji praw podmiotu danych?