Usługi
Usługiarrow Cyberbezpieczeństwo
Cyberbezpieczeństwo

Zapewnij bezpieczeństwo IT / IOT / SCADA. Zapoznaj się z profesjonalnymi usługami z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego – MSSP. Skorzystaj z kompleksowego podejście do budowy, monitorowania i utrzymania cyberbezpieczeństwa.

Monitorowanie BezpieczeństwaSCADA/OT/IOT

Monitorowanie bezpieczeństwa systemów SCADA/OT/IoT nie jest zadaniem trywialnym. Do niedawna nie istniały narzędzia, które potrafiłyby w sposób skuteczny nadzorować bezpieczeństwo systemów automatyki/IoT. Na szczęście postęp technologiczny, wzrost wiedzy i nowe doświadczenia pomagają rozwiązać jeden z najbardziej palących problemów bezpieczeństwa infrastruktury przemysłowej i urządzeń IoT – wizualizacja i monitorowanie bezpieczeństwa sieci/systemów SCADA/OT/IoT.

Wdrożenie systemów monitorowania w trybie ciągłym zapewnia jeden z podstawowych filarów bezpieczeństwa – wizualizację stanu sieci i systemów. Bez tego jesteśmy ślepi na wszelkie zagrożenia, które na pewno w naszej sieci się pojawiają.

Systemy te wspierają również reakcję na incydent. Dając informację o zaangażowanych w incydent zasobach, oceniając ich krytyczność oraz komunikując się z innymi systemami bezpieczeństwa np. po to by przygotować polityki blokady ruchu „do i z” danego urządzenia.

Systemy monitorowania w trybie ciągłym to:

  • Widoczność assetów i stanu sieci
  • Wsparcie w zarządzaniu podatnościami
  • Identyfikacja ataków typu ATP
  • Wsparcie w automatyzacji reakcji na bezpieczeństwo

Bardzo ważne w systemach monitorowania bezpieczeństwa SCADA jest ich maksymalna pasywność. W praktyce ingerencja w oryginalne projekty systemów automatyki sprowadza się do skonfigurowania odpowiednich portów mirrorowych lub instalacji urządzeń klasy TAP do wyciągnięcia próbki ruchu do systemów monitorujących.

Czasami przy większych instalacjach stosuje się narzędzia klasy packet broker w celu dostarczenia odpowiedniej próbki ruchu do sond monitorujących.

Co nam da monitorowanie bezpieczeństwa systemów SCADA/IoT? Wiedzę czy ciągle sami zarządzamy naszą infrastrukturą SCADA, czy też robi to ktoś za nas…

W czym możemy pomóc?

W wyborze rozwiązań, zaprojektowaniu, implementacji i we właściwym ułożeniu procesów zarządzania systemami SCADA/IoT.

Często nasza rolą jest wykonanie projektu całościowego, pod klucz, a czasem nadzór nad wdrożeniem, czy też wdrożenie systemu w procesy utrzymania infrastruktury?

Tablet przemysłowy
Zainstalowałem system – czy to wystarczy?

W każdym wdrożeniu systemów bezpieczeństwa, również monitorowania systemów SCADA, nie jest najważniejsze kupno licencji i zainstalowanie systemu. Poprawne podłączenie i konfiguracja to dopiero początek. Z systemu monitorowania w trybie ciągłym należy utworzyć naturalne przedłużenie naszych procesów utrzymania systemów SCADA. Sprawić by pracownicy, automatycy, podwykonawcy wykorzystywali je na co dzień i korzystali ze wszystkich dobrodziejstw tej klasy systemów.

Te dobrodziejstwa to monitorowanie sprawności systemów, danych procesowych, czy po prostu identyfikacja incydentów bezpieczeństwa. Systemy te są ogromnym wsparciem w procesach zarządzania podatnościami. Pasywne podejście do podatności często jest jedyną możliwością.

Poprawność podłączenia

Kluczową kwestią w monitorowaniu systemów SCADA jest wybór miejsca zbierania ruchu. Nie ma na to prostej odpowiedzi, a odpowiedź „to zależy” z dodatkiem „od bardzo wielu różnych czynników” może obrazić niejednego inżyniera.

Znamy odpowiedzi na te pytania– najbliżej urządzeń wykonawczych, jak to tylko możliwe. W praktyce, po analizie schematów systemów SCADA i przepływów danych, inżynierowie Blue Energy dobiorą zarówno samo narzędzie jako optymalne do zastosowania w danej firmie, jak i odpowiednie miejscepodłączenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat technik i metod monitorowania sieci i systemów przemysłowych?
Zapraszamy do kontaktu! arrow
Korzyści
  • Widoczność komunikacji w monitorowanej sieci
  • Nadzór nad podwykonawcami realizującymi prace serwisowe
  • Identyfikacja podatności, incydentów, ataków APT
  • Nadzorowanie i monitorowanie ryzyka zasobów posiadanych w sieci
  • Automatyzacja reakcji na zagrożenia
  • Symulowanie wektorów ataków
  • Niezależny nadzór nad bezpieczeństwem/efektywnością systemów SCADA/IoT
Zainteresowany?
Skontaktuj się z nami arrow
Proces wdrożenia usługi
1
Wstępne poznanie potrzeb klienta
2
Wybór potencjalnych rozwiązań i przeprowadzanie PoC na wybranej próbce sieci
3
Wybór docelowego rozwiązania
4
Wdrożenie lub niezależny nadzór nad wdrożeniem
Masz pytania dotyczące tej usługi?
Napisz do nas arrow